Jezioro Solińskie – Polańczyk

Zbiornik ma powierzchnię ok. 22 km² i największą w Polsce pojemność (472 mln m³). Maksymalna głębokość zbiornika to 60 m przy zaporze. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna o mocy 200 MW.

W wodach tego zbiornika występuje duża rozmaitość gatunków ryb, głównie sandacze oraz okonie, ale również duże okazy boleni, leszczy i płoci. Na całym zbiorniku obowiązuje strefa ciszy (zakaz używania silników spalinowych, nie dotyczy Policji i WOPR). Jego szczególną cechą (w porównaniu z akwenami nizinnymi) spowodowaną wpływem wysokich brzegów jest zmienność i nieprzewidywalność wiatrów. Zbiornik ma bardzo rozwiniętą linię brzegową (ok. 166 km przy średnim stanie wody), z licznie występującymi zatoczkami – ujściami strumieni. Większość nadających się do cumowania miejsc jest jednak błotnista (ze względu na wahania lustra wody) lub kamienista. Poza okolicami Polańczyka na jeziorze znajduje się tylko kilka dostępnych przystani o bardzo ograniczonej infrastrukturze. Zbiornik Soliński (nazywany również Jeziorem Solińskim) jest jednak dość popularny wśród żeglarzy i kajakarzy, ze względu na walory krajobrazowe i mniej „skomercjalizowany” charakter niż np. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich.

Turtystyka , , ,

Podobne Miejsca

2 Wizyty

 1. Despacito, 1 miesiąc temu

  whoah this weblog is magnificent i really like studying your articles.
  Keep up the good work! You recognize, lots of persons are searching
  around for this info, you can aid them greatly.

     -   Odpowiedz
 2. laurelle london, 4 tydzieńy temu

  Hello there! Would you mind if I share your blog with
  my facebook group? There’s a lot of people that I
  think would really enjoy your content. Please let me know.
  Thanks

     -   Odpowiedz

Dodaj swoja opinie

Ocen to miejsce klikajac w gwiazdki :

Powiadom Znajomych

Kod weryfikacyjny
captcha image

Pytanie

Kod weryfikacyjny
captcha image

O Nas

Portal Zwiedzamy.info powstał z myślą zgromadzenia najważniejszych informacji o turystyce w Polsce i Europie. Największa baza obiektów turystycznych i rekreacyjnych sprawia że jesteśmy wiarygodnym partnerem podróży. Opiniujemy, polecamy i zapraszamy.

Ostatnie Nowości